fbpx

В УКРАЇНІ РОЗПОЧАЛА СВОЮ РОБОТУ МЕРЕЖА РЕФЕРЕНЦНИХ СТАНЦІЙ «SYSTEM.NET»

18 лютого 2011 року в м. Києві Акціонерна фінансова компанія «Система» (Україна) і АТ «Leica Geosystems» (Швейцарія) підписали меморандум про взаєморозуміння, який передбачав створення спільного підприємства для співпраці у сфері створення і застосування систем супутникової навігації. 


Меморандум було підписано президентом ЗАТ «Система» В.В. Васильєвим та президентом АТ «LeicaGeosystems» по регіону Європа, Близький Схід і Африка (EMEA) Андреа Кабручі. Зокрема, було заплановано створення загальноукраїнської мережі наземних референцних станцій (до 100 пунктів) для забезпечення високої точності визначення координат (до одиниць сантиметрів) з використанням сигналів від глобальних навігаційних супутникових систем (ГНСС). Угода передбачала також дистрибуцію в Україні продукції компанії «LeicaGeosystems».

Коротко про основні дійові особи: українське ЗАТ «Система» є основним акціонером київських підприємств ВАТ «НВК «Курс» та ПАТ «ЕЛМІЗ», що спеціалізуються на розробці і виготовленні складної електронної техніки, систем управління та засобів автоматики. Найбільш відомою продукцією цих підприємств є радіотехнічна система «Курс», що застосовується для пошуку, зближення і стикування пілотованих космічних кораблів з Міжнародною космічною станцією.

Компанію «Leica Geosystems» окремо презентувати не потрібно — це провідна європейська компанія в сфері створення геодезичного обладнання та систем високоточного позиціювання з використанням ГНСС.

З підписання меморандуму минув вже майже рік і час підводити деякі підсумки. Центр дистриб’юторських продажів «Ель Трейд» офіційного дистриб’ютора «Leica Geosystems» Публічного Акціонерного товариства «ЕЛМІЗ» успішно функціонує з вересня минулого року та займається поставками та продажем обладнання для геодезії та будівництва. А 21 грудня 2011 року у м. Києві Акціонерна фінансова компанія «Система» і АТ «Leica Geosystems» урочисто відкрили спільне підприємство ПрАТ «Систем Солюшнс» (Системні рішення) і провели презентацію пілотного сегменту мережі «System.NET».

Під час зустрічі присутнім було продемонстровано можливості мережі в режимі on-line. Мережа, яка на цей час вже складається з 6 референцних станцій ГНСС-спостережень, які розташовано в Києві, Славутичі, Ніжині, Сквирі, Малині та Каневі, дозволяє отримувати координати розташування об’єктів в різних системах координат в реальному режимі часу та у режимі післясеансних визначень з сантиметровою точністю.

Дані мережі «System.NET» придатні для вирішення таких завдань як: створення та оновлення кадастрових планів і карт, визначення меж земельних ділянок та місця розташування об’єктів нерухомості, промислове та цивільне будівництво, проектні та вишукувальні роботи, прокладання трубопроводів та ліній електропередач, моніторинг зсувів ґрунтів і споруд, високоточна навігація на транспорті.

Обладнання мережі

Основою рефенцних станцій мережі «System.NET» є ГНСС приймач «серверного» типу з web-інтерфейсом Leica GR10, що дозволяють приймати широкий спектр сигналів від глобальних навігаційних супутникових систем: GPS, ГЛОНАСС, Compass, Galileo, а також від регіональних систем SBAS.

Комплекс обладнання станції постійно діючої мережі ГНСС включає в себе такі основні компоненти: прийомна антена сигналів ГНСС (використовується референцна антена Leica AR10), приймач сигналів ГНСС, монтажна конструкція антени, засоби комунікації, засоби живлення.

Прийомна антена монтується на відкритій ділянці місцевості (даху) з максимально відкритим горизонтом, оскільки будь-які об’єкти, що розташовані на прямій супутник-антена є перешкодами розповсюдження радіонавігаційних сигналів. Вона приймає сигнали ГНСС та передає прийнятий сигнал за допомогою 30-ти метрового антенного кабелю до приймача, який виконує попередню обробку та формування необхідної навігаційної інформації. За допомогою засобів комунікації (Інтернет) приймач передає отриману інформацію в Центр опрацювання для подальшої обробки та розповсюдження серед користувачів.

Збір, передача та накопичення даних відбувається безперервно, цілодобово і в режимі реального часу, оскільки значні затримки (більше п’яти секунд) в передачі вимірювальної інформації від кожної із станцій до Центру опрацювання та далі до користувача, роблять неможливим отримання фіксованого рішення на стороні користувача.

Розгортання сегменту мережі  «System.NET» в Київській області

В серпні 2011 року відбулося навчання українських фахівців спеціалістами компанії «Leica Geosystems» основам ведення польових випробовувань якості спостережень та зв’язку. Сумісно було проведено рекогностування та тестування пункту Київ-Дарниця. Решта пунктів обстежувалася та тестувалася власними силами. Була сформована певна система вимог до місця розташування станції в цілому та окремих її компонентів зокрема.

При виборі місця встановлення антени ми керувалися наступними вимогами: для встановлення антенного туру обирались будівлі з плоским дахом з висотою до 4 поверхів (виключаючи встановлення туру на виходах ліфтових шахт). Тури встановлювались на відкритих ділянках, або будувались на таку висоту, щоб забезпечити безперешкодну видимість на висотах не менше 5 градусів від горизонту.

Антени монтувалися на стійкому до механічних деформацій, температурних коливань щоглі (турі) висотою до двох метрів. Розміщувалася щогла (тур) на несучій (бажано північній) стіні для максимального уникнення рухів внаслідок температурного, вібраційного чи іншого походження. Антена не повинна знаходитися в зоні випромінювання передаючих антен та знаходитися ближче 100 м до високовольтних ЛЕП для уникнення радіоперешкод. Також вона має бути на висоті не менше ніж 1 м від горизонтальної поверхні, що може відбивати радіохвилі в напрямку антени.

Матеріал щогли (туру) підбирався безпосередньо на місці з урахуванням простоти та зручності монтажу з дотриманням вищезгаданих умов. Це може бути бетон, цегла, металева труба в різних поєднаннях. В верхній частині туру була передбачена конструкція для монтажу антени (монтажна плита) та виставлення її в горизонті. Також бути чітко визначені референцні точки турів (носії координат), до яких будуть відноситися координати та висота.

Антени встановлено на щоглі (турі) жорстко, при встановленні антени було відцентровано на референцних точках туру (використано примусове центрування) та за допомогою рівня та монтажної плити виведено в горизонт. Далі було виконано вимірювання висоти антени над референцною точкою. Для захисту антени передбачено система блискавкозахисту та заземлення.

Приймачі разом з джерелами безперебійного живлення встановлювалися в металевій шафі розміром 19” на 6-9U, в середині приміщення в місці, зручному для сполучення приймача з антеною кабелем. Джерело безперебійного живлення було підключено до мережі гарантованого електроживлення. Споживна потужність обладнання складає до 5 Вт. Для обміну інформацією з Центром опрацювання приймачі були підключені до каналу мережі Інтернет швидкістю не менше 56 Кб/с. При цьому типова добова потреба в каналі зв’язку однієї станції визначається значенням до 50 МБ/доба.

При виконанні обстеження місць розташування станцій складалися протоколи обстеження, в які заносилась різноманітна додаткова інформація: адреси та реквізити юридичних осіб, умови монтажу, організація доступу до обладнання, організація зв’язку, наявність заземлення, додаткові умови та особливості, тощо.

Після визначення найбільш зручного місця виконувалося тимчасове встановлення обладнання та проводилися добові спостереження з метою їх подальшого опрацювання для оцінки якості спостережень. Лише після цього проводився остаточний монтаж станції для постійної роботи.

Сучасний стан мережі «System.NET» та польові дослідження її роботи

На теперішній час мережа складається з 6 станцій, що розташовані таким чином, щоб максимально охопити Київську область покриттям мережі. Схема мережі приведена на малюнку.

В тестовому режимі за умов попереднього погодження було успішно підключено ГНСС станції сторонніх організацій. Це дає нам можливість запропонувати взаємовигідне наукове та технічне співробітництво власникам будь-яких мереж та окремих станцій з метою згущення мережі для підвищення надійності отриманих результатів.

9 січня 2012 року було виконано польові випробовування роботи мережі активних референцних станцій. Для тестування в якості польового обладнання було обрано сучасні супутникові приймачі виробництва фірми Leica серії Viva: двочастотний двосистемний приймач GS08 з програмним забезпеченням для геодезії SmartWorx Lite та одночастотний GPS-приймач Leica Zeno з зовнішньою антенною та з програмним забезпеченням Zeno Field, яке призначене для застосування в сфері ГІС.

Тестування виконувалося в районі м. Буча. Як свідчить схема, місце розташування роверного приймача відносно пунктів мережі станцій обиралося таким чином, щоб забезпечити неідеальні умови спостережень – пункт спостережень розташований на межі лінії, що з’єднує пару крайніх пунктів мережі, на відстані близько 30 км від найближчої та знаходився в достатньо щільній забудові. Для виконання тесту решта станцій мережі було примусово вимкнено.

Тестування виконувалося шляхом порівняння результатів спостережень в статичному режимі зі зйомкою RTK за методами VRS та i-MAX, при цьому фіксувався проміжок часу, за який виконувалося розв’язання невизначенності або ініціалізація. Скажемо зразу що одно частотний приймач завдяки програмному забезпеченню «заточеному» під ГІС застосування не дав інформативних результатів, але з легкістю вклався в свої паспортні 30см точності. Надалі буде проведено додаткове тестування мережі одно частотними приймачами для геодезичних вимірювань.

Результати тесту для двочастотного приймача Leica GS08 зведено у таблиці 1.

Таблиця 1.

Технологія

Середній час ініціалізації, с

СКП визначення 3D, м

Різниця координат RTK «мінус» статика

Х, м

Y, м

H, м

VRS

30 — 60

0,028

0,019

-0,009

-0,025

i-MAX

30 — 100

0,033

0,014

0,006

-0,024

Не дивлячись на деякі переваги технології VRS можна стверджувати, що в даному випадку основну роль відіграють суттєві випадкові похибки і за результатами цього тесту говорити про переваги одного методу над іншим не можна (це і не було метою даного тесту). Проте можна стверджувати, що визначення в реальному часі з використанням мережі від «Систем Солюшнс» можливі і знаходяться в межах оцінки точності. Всі визначення виконувалися в системі координат IGS08, тобто в системі координат самої мережі. Безперечно, ідеальним могло б стати дослідження точності на певній кількості пунктів Державної геодезичної мережі вищих класів в системі координат УСК-2000 і ми сподіваємося, що при тестовому використанні цієї мережі такі дослідження буде проведено.

Зараз мережа доступна в тестовому режимі. Тестове (безкоштовне) використання мережі відбуватиметься протягом січня і лютого 2012 р. Доступ користувачів відкритий на сервері за такими параметрами:

cервер

193.107.25.166

порт

8080

login

leica-guest

password

guest

mounpoints

VRS/automax/i-MAX/nearest

 

В свою чергу спеціалісти ПрАТ «Систем Солюшнс» готові надати допомогу в налаштуванні параметрів підключення до послуги за допомогою обладнання будь-яких виробників та буде вдячне за ваші відгуки та пропозиції щодо роботи мережі.

В планах ПрАТ «Систем Солюшнс» на найближче майбутнє стоїть розгортання подібної сегменту мережі «System.NET» в Одеській області. Надалі мережа буде поширюватись на інші області України. Всього планується розгорнути в Україні близько 100 станцій до кінця 2013 р.

Добавить комментарий